Adventní kalendář pro děti i dospělé

Právě si prohlížíte Adventní kalendář pro děti i dospělé

Letos se adventního času nemůžu dočkat. Obzvlášť se těším na 1. prosince. Mája má tři a půl roku a už zvládne hrát hru na adventní kalendář. Loni jsem čekala, že bude otevírat jednotlivé šuplíčky s čísly několikrát za den apod. K mému zklamání o kalendář téměř nejevila zájem. Nu což, jako dekorace posloužil dobře.

Adventní kalendář zná většina z nás z dětství. Barevný obrázek s otevíracími okénky, mléčnou čokoládou uvnitř a obrázkem na zadní straně. Bylo období, kdy jsem měla i čtyři kalendáře najednou, protože byly součástí různých Mikulášských a Barborkových nadílek – nj, typický konzum devadesátek :-D. Není divu, že si dodnes pamatuji chuť adventních čokoládiček, která mě dnes neláká ani za mák.

Čím jsem starší, tím víc vnímám adventní čas jako čas vědomého zklidnění, zjemnění a zmenšování okruhu lidí kolem sebe – rodina a pár nejbližších přátel. Advent pro mě s postupem času získává jiný rozměr. Těším se na společné zapalování svíček, vyprávění příběhů atd.

Přineste si kousek adventu do práce.

Když jsem ještě učila, připravila jsem adventní kalendář svým kolegům. Visel zvenčí na dveřích sborovny – s číslicemi dnů a jmény kolegů učitelů i provozních pracovníků. Bylo mi jedno, jestli si starší kolegové mysleli, že jsem infantilní nebo že nemám co jiného na práci, protože zvědaví, co se skrývá pod jejich jménem, byli všichni 😊. Tyto hry mě opravdu baví. Doma tvořím adventní kalendář od doby, co jsme se s mým mužem sestěhovali, tedy devět let.

Naplňte adventní kalendář tím, co vás jako rodinu podpoří.

Formu kalendáře střídám podle toho, čím zrovna naše rodina žije. Když se narodila Madlenka, vycházelo období adventu zrovna na dobu, kdy začala ochutnávat příkrmy. Dotahovala jsem v té době jeden projekt a neměla mnoho času na vyrábění vlastních pytlíčků na adventní překvapení, ale i tak se mi podařilo adventní tradici zachovat. Santovi zrovna 2x nefandím, ale ponožky v jeho stylu jsem ten rok vzala na milost. Jak by řekla moje kamarádka, byla jsem nadšená ,,prvomatka“ a žila jsem zaváděním příkrmů. Vytvořila jsem tedy adventní kalendář, kde byly kartičky s nápisy jednotlivých jídel. Zpětně, po odlivu patřičných mateřských hormonů si říkám, že jsem fakt asi neměla, co na práci. 😀 Na druhou stranu to byl ale náš společný čas i s mužem a tehdejší krásná realita. Sice si dcera ve dvaceti nevzpomene, že měla 6. prosince poprvé v životě dýni, ale z fotek uvidí, že jsme byli spolu a jak jsme malými detaily tvořili domov a rodinu.  

Kalendář k poslechu.

V říjnu jsme na jedné akci dostali tip na knížku a  CD ,,Kouzelný kalendář“ od J. Gaardera. V knihovně jsem hned půjčila CD, protože kromě příběhu obsahuje ještě zhudebněné části. Říkala jsem si, že si příběhy poslechneme klidně už začátkem listopadu, protože Majda chce stejně vše, co se jí líbí, číst nebo poslouchat víckrát.

Nebyla jsem si jistá, jestli příběhy dcerku zaujmou, neboť doporučení jsme dostali od lidí se staršími dětmi, ale musím říct, že už teď je mi jasné, že si knížku i CD na příští rok koupíme a stanou se naší předvánoční klasikou. Příběh mě naprosto pohltil. Madlenka je na něj ještě malá, ale děti od pěti let a dál si jistě přijdou na své. Jak jsem psala, příběh pohltil i mě. Kdo znáte J. Gaardera, víte, že jeho příběhy můžete číst v různých obdobích svého života, protože vždy najdete něco nového. Adventní kalendář je stejný – mladší děti si z něj vezmou přesně tolik, kolik jim jejich poznání světa právě dovolí a starší už si spojují různé souvislosti a jdou víc do hloubky.

Tvořte a buďte spolu v pohodě.

A jak to u nás tedy bude s kalendářem letos? Letos to bude o společném tvoření, společném čase a malinko i o mlsání. Majda už je starší a od doby, co má mladší sestřičku, je ráda za každý čas, kdy se mnou může být sama. Do kalendáře jsem jí kromě několika kousků sušeného ovoce a tří čtverečků čokolády, která je pro ni svátečním zbožím, dala hlavně společné aktivity. Některá okénka skrývají aktivity nej pro Madlenku, jiná nás povedou do tvoření společného. Těším se, že si připravíme některé kousky cukroví z ebooku Cukroví s dětmi a v pohodě, který jsem letos dokončila. Někde na Majdu čeká recept a jde se tvořit, jinde nás čeká rozlouskat společnými silami a různými způsoby hromada vlašských ořechů…

Každé okénko jsem ozdobila nějakou drobnou dekorací, které budeme společně ukládat do košíčku a na Štědrý den s nimi dozdobíme stromeček. Stromeček je mimochodem jedno z překvapení v kalendáři. Děti ho objeví pár dní před 24. prosincem formou společné stopovačky. Místo v kalendáři je sice omezené, ale hranice naší fantazie si s podobnými omezeními poradí 😊.

Na závěr pro vás mám pár tipů, kde sehnat adventní kalendář.

Chcete-li se do výroby pustit od A do Z, ale rádi se někde inspirujete, mrkněte na PINTEREST. Do hledáčku stačí zadat spojení ,,adventní kalendář“ a můžete začít vybírat. Některé zvládnete vyrobit do dvou hodin, k jiným budete potřebovat čas, šicí stroj, kutilské nářadí nebo šikovného muže.

Pokud víte, co do kalendáře chcete, ale nemáte mnoho času na jeho výrobu nebo shánění materiálu, můžete si pořídit prázdný hotový kalendář nebo kompletní sadu na jeho výrobu. Možností je opět nespočet. Hotové kalendáře i kreativní sady nabízí např. Tchibo, různá papírnictví, obchody se spotřebním zbožím, ale i supermarkety. Do googlu jsem zadala heslo ,,prázdný adventní kalendář“ přepnula vyhledávání do obrázků a kochala se výběrem. Cenové rozpětí těchto kalendářů je od zhruba dvou stovek, po tisíce. Osobité kalendáře s duší naleznete na stránce FLER  

Patříte-li mezi maminky, které nemají čas nebo nápady na vlastní výrobu kalendáře a chtějí pro své děti něco víc než vylupovací okénka nekvalitní čokolády, můžete zavítat na stránku NESLADKÁŘE. Na projekt jsem narazila letos a zaujal mě natolik, že jsem jeho autorku oslovila a chystám se s ní pro vás o ,,nesladkáři“ natočit rozhovor.

Jak bude náš letošní kalendář vypadat, vám nasdílím 1. prosince 😊. Aktuálně je v rozpracované fázi, ale téměř hotový. Sama toužím po šitém osobitém kalendáři, ale ještě jsem nepodnikla potřebné kroky k jeho pořízení. Každý rok laboruji s myšlenkou, zda ho neušít, ale tím, že jsem na šití víc než levá, visí tento úkol stále v časoprostoru. Kdo ví, třeba jednou pro vnoučata :-D, protože adventní kalendář si člověk může užít v každém věku. A když jsme u toho, zapomněla jsem zmínit, že existují i hotové kalendáře pro muže a ženy. Článek byl o našem pojetí kalendáře a několika tipech. Kalendáře pro dospěláky, které jsou k dostání v různých variantách (kosmetické, degustační, pivní atd.) jsou už na mě trochu mimo můj životní styl, ale ať si nenechávám pro sebe, co k tématu vím, tuto krátkou zmínku zde nechám.

Tak letos takto, recy adventní kalendář, co dům dal.

PS: Když jsem článek dopsala a zavřela, šla jsem si pročíst maily. A hle, píšu článek o adventním kalendáři a ve schránce na mě čeká nabídka na cvičící kalendář od Aleny Vůjtové, kterou už nějakou dobu sleduji a podle které občas cvičím. Zrovna včera jsem si říkala, že od dneška začnu zase každý den cvičit. Na podzim jsem to dost flákala a už je na čase poslat výmluvy, že nemám 15 minut na pohyb, k ledu. Takže jeden tip na kalendář pro ženy ZDE a já jdu do toho 😊. 

Napsat komentář