Pitný režim u dětí část 2.

  • Rubriky příspěvkuBlog / Výživa
Právě si prohlížíte Pitný režim u dětí část 2.

V minulém článku jsem psala o tom, co pít. Dnes se budu ze všech stran věnovat vhodnému množství tekutin.

Jaký příjem tekutin je v pořádku?

Doporučené množství konzumovaných tekutin je dáno věkem, tělesnou hmotností, pohlavím, fyzickým výkonem a klimatickými podmínkami. Není však potřeba hlídat pitný režim na mililitry. Ve hře je také celková skladba jídelníčku. Lidé, kteří konzumují větší množství zeleniny, ovoce, případně polévek, jsou schopni 20 – 30% z celkové dávky pitného režimu pokrýt touto formou. Pojďme ale na čísla, která jsem převzala z přednášky od MUDr. Marie Skalské a kurzu výživy od Ing. Martina Jelínka. 

Pohlaví Množství tekutiny
děti do 15 kg0,5 – 0,7 l
4 – 8 let děti 1.1 – 1.3 l
9 – 13 let dívky1. 3 – 1.5 l
9 – 13 let chlapci1. 5 – 1.7 l
13 + děti i dospělí 30 – 40 ml na 1 kg tělesné váhy

Vezmu-li tedy ženu, která váží 65 kg, doporučím jí, aby při běžném dni vypila 2 – 2,6 l tekutin, případně zvážila, zda je její jídelníček bohatý na vodnaté potraviny.    

Pokud řešíte pitný režim při sportovním výkonu, doporučuji článek od MUDr. Skalské, která se problematikou zabývá dlouhodobě. Pokud článek číst nebudete, zmíním alespoň dvě informace. Během sportu, který trvá déle než jednu hodinu, by se měl sportovec každých 15 minut napít. Po tréninku doporučuje Skalská dopíjení ztracených tekutin a říká, že při extrémních výkonech (dlouhé běhy atd.) může trvat rehydratace až 8 hodin. Více viz článek.1

Občas se setkávám se situací, kdy dítě celé dopoledne nepije a pak do něj rodič ,,natlačí“ hrnek vody najednou. Je fajn učit děti popíjet průběžně. Ledviny zpracují k užitku dětského tělíčka jen cca 180 ml najednou, u dospěláků až 250 ml. Vypijeme-li najednou víc, přetěžujeme zbytečně ledviny a přebytečná tekutina je z těla vyloučena bez užitku. 

Kdy pít

Každý orgán v těle má dobu, kdy je přirozeně aktivní a dobu, kdy potřebuje spíš klid a prostor pro regeneraci. Do teorie orgánových hodin se nebudu pouštět, přesto ale zmíním, že ve večerních hodinách už bychom měli nechat ledvinám odpočinek a nepít. Z hlediska kvality trávení je dobré nepít velké množství tekutin při jídle. Překvapuje vás to? Z domovů i veřejného stravování jsme zvyklí, dát si skleničku k jídlu. Z hlediska trávení je ale lepší napít se nejprve nalačno ráno, poté se najíst a následně popíjet mezi jídly, nikoliv při něm. S touto informací jsem se setkala až při studiu výživového poradenství u Ing. Jelínka. Tento způsob pitného režimu doporučuje proto, aby nedocházelo k zbytečnému ředění žaludečních šťáv, které mají zásadní vliv na trávení přijímané potravy. Metodu jsem vyzkoušela zjistila jsem, že je mi po jídle méně těžko, a také se najím o trochu víc a nemám pak tak brzy hlad. Vím, že spoustu lidí, kteří chtějí zhubnout, praktikují metodu přepití se před jídlem, aby měli plný žaludek a poté snědli méně jídla, ale tento způsob redukce může vést k podvýživě a vytvoření nevhodných stravovacích návyků, kterých se pak člověk obtížně zbavuje. Ideální tedy je, když dítě naučíte popíjet v průběhu celého dne mezi jídly. Ráno nápojem začít den a večer už dát ledvinám klid – pokud máte doma batole, které chcete na noc odplenkovat, i v tom vám může večerní pitný klid pomoct. 

Kdy děti méně pijí? 

  • Když si hrají či jsou zabrané do nějaké aktivity. 
  • Při sportu. 
  • Pokud je pro dítě zajištění nápoje něčím obtížné – sundání batůžku apod. 
  • Pokud musí na pití nápoje čekat – horký čaj
  • Když jsou naučené na sladké nápoje a my se rozhodneme vodu ,,odslazovat“
  • Pokud jsou děti nemocné a cítí při příjmu tekutin bolest – nateklé mandle, infekce v krku, afty apod. 
  • Pokud mají různé zdravotní komplikace, při kterých je běžné nechutenství – průjem, zvracení
  • Růst zoubků

Jak poznám, že má moje dítě málo tekutin?

Jedním z nejspolehlivějších způsobů sledování dostatečného pitného režimu, je sledování barvy moči. Určitě jste si někdy všimli, že po ránu je moč vaše či vašich dětí tmavší. Toto je přirozený stav po noci, kdy ledviny odpočívaly a naše tělo moč nevylučovalo. Během dne je ale ideální barva moči světle žlutá. Pokud je tedy moč vašeho dítěte lehce žlutá až čirá, pije dítě zbytečně moc a přetěžuje tak své ledviny. 

Dalším ukazatelem nedostatečného příjmu tekutin je zácpa, která není dána jídelníčkem chudým na vlákninu nebo obsahujícím mnoho potravin, které ,,staví“.

Snadno poznáte také dítě dehydratované. O dehydrataci mluvíme v případě, kdy dítě ztratilo 5 a víc procent tělesné hmotnosti v rámci krátkého časového úseku (př. jedno odpoledne). U lehké dehydratace bude dítko unavené, uplakané, bledé, bez nálady atd. a bude méně močit. Tento stupeň nedostatku tekutin ještě doplníte, pokud se však dítě dostane do stavu těžké dehydratace, což představuje ztrátu tělesné hmotnosti o 15 a víc procent, je nutné vyhledat okamžitě lékařskou pomoc. Tento stav je vysoce život ohrožující. Kromě výše uvedených příznaků lehké dehydratace má dítě ještě tmavé kruhy pod očima, oči jsou až propadlé, nedochází k močení a dochází k celkové otupělosti a spavosti. Předstupněm těžké dehydratace je střední nedostatek tekutin, kdy má dítě popraskané rty, sliznice očí jsou oschlé a při pláči nedochází k slzení. Dehydrataci je u dětí nutno nepodceňovat, protože dětské termoregulační schopnosti jsou oproti dospělákovi horší. Pokud je dítě dehydratované, rychleji u něj vzrůstá teplota tělesného jádra, zároveň se děti hůře aklimatizují na změny teplot a tlaku. Nedostatečná hydratace může podpořit také vznik úpalu či úžehu.2 Problémům s nedostatkem vody je tedy lepší předcházet, než je hasit.  

Hydrataci by měli věnovat zvýšenou pozornost rodiče astmatiků, neboť dehydratace u těchto dětí může vést až k vyvolání astmatického záchvatu. 

Pokud je vaše dítě ještě malé, jste celý den v kontaktu a máte pochybnosti, zda pije dost, je nejjednodušším způsobem, jak poznat, že dítě vypilo vhodné množství tekutin, nalévání vody z předem připraveného džbánku/lahve. Nesmí se vám ale stávat, že ze zásobníku pro dítě pije i zbytek rodiny. 

Co když moje dítě pije moc? 

Kromě již zmíněné zátěže na ledviny upozorním na nezvyklé množství přijímané tekutiny, které sahá do řádu vypitých litrů. Jestliže vaše dítě pije litry vody denně a stále má pocit žízně, vyhledejte lékaře, může se jednat o příznak diabetu I. typu či jiné zdravotní komplikace a takové dítě by mělo být pod lékařským dohledem. Nejedná se samozřejmě o situaci, kdy se vaše dítě jedno odpoledne přepije, protože ,,dopíjí“ delší výpadek příjmu tekutin a pití mu přináší pocit osvěžení. 

Poznámky pod čarou:

  1. https://www.profitinstitut.cz/Pitny_rezim_behem_sportovniho_vykonu-205
  2. https://www.ftn.cz/upal-a-uzeh-816/

Napsat komentář