KPZ dávno není jen krabička poslední záchrany

  • Rubriky příspěvkuBlog / Zaujalo mě
Právě si prohlížíte KPZ dávno není jen krabička poslední záchrany

Komunitou podporované zemědělství, to přesně se pod zkratkou KPZ skrývá. Jedná se o velkolepý koncept, jehož výsledkem je mimo jiné ,,krabička plná zeleniny“ (nebo ovoce) až k vám domů.

Kápezetky fungují na principu předplacení si výpěstků ze zahrad zemědělců na určitou dobu dopředu. Nejen že máte sezónní a lokální plodiny, případně v bio kvalitě, ale také máte nižší cenu, víte, odkud zelenina pochází atd.

Sama jsem si předplatila tímto způsobem zeleninu letos v dubnu a jsem přímo nadšená. Organizace funguje perfektně, kvalita dodaného zboží je výborná, snížil se počet mých návštěv v supermarketu nebo zelinářství, které nemáme v místě bydliště, a ještě jsem začala vařit pestřejším způsobem i přesto, že jsem měla pocit, že pestrost nám v kuchyni opravdu nechybí. Jak se říká, vždy je co zlepšovat a pokud něco člověk dělá dlouho stejným způsobem, ztratí občas nadhled.

Co mě na takto dodané zelenině baví nejvíc, je to překvapení, co v dané bedýnce bude. Dopředu totiž nikdy nevím, co bude bedýnka obsahovat. Když vše vykládám na správná skladovací místa, jede mi v hlavě kolotoč způsobů, jak danou zeleninu využít tak, aby nám vystačila na celý týden, abychom nejoblíbenější druhy nesnědli během prvních dvou dnů nebo aby se naopak nic nezkazilo. Někoho může tato situace vyděsit, ale pokud tuto skutečnost přijmete jako zajímavou výzvu, je to fakt kreativní kulinářská výzva. Když jsem s konceptem KPZ seznámila kamarádku, nadchla se pro myšlenku také a objednala si svůj díl zeleniny se mnou. Obě jsme se po čase shodly na všem, co ve článku píšu, včetně těšení se na překvapení při předávce.

KPZetek funguje v republice hned několik, nejvíc se jich dá dohledat na stránkách o komunitou podporovaném zemědělství, které vám doporučuji prohlédnout, pokud vás základní myšlenka kápezetky zaujala. Detailní informace zde https://kpzinfo.cz/co-je-kpz/.

Napsat komentář